2013 All-Tribune Boys Track and Field - East Valley Tribune: VarsityXtra

2013 All-Tribune Boys Track and Field

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Related YouTube Video

Posted: Sunday, June 16, 2013 7:51 am | Updated: 6:56 pm, Tue Jun 18, 2013.

All-Tribune Boys First Team

Event         Name             Yr.      School             Comment

100        Paul Lucas          So.  Mountain Pointe   State’s next superstar ran 10.44 to win Div. I title

200        Paul Lucas          So.  Mountain Pointe   Broke 21-second barrier early in season with 20.99 clocking

400      Tristan DaCosta    Sr.       Higley               Won four golds at Div. III meet, including the 400 in 48.83

800        Logan Woolf       Sr.     Highland             Ran huge PR of 1:52.59 to finish 2nd in Div. I

1,600    Nate Rodriguez    Jr.   Corona del Sol     The Aztecs’ workhorse finished 2nd in Div. I with 4:12.87

3,200    Nate Rodriguez    Jr.   Corona del Sol      Had best run at Div. I state meet, running 9:10.61

110HH     Devon Allen      Sr.       Brophy              Lowered state record time to 13.50

300IH      Devon Allen      Sr.       Brophy             Pushed by teammate Robert Grant but still won Div. I title in 36.74

Long jump   Marcus Flannigan  Sr.   Chandler      Division I state champion with jump of 23-8

Triple jump   Stephon Wells  Sr.    Arcadia            Division II state champion jump 46-1 1/4

High jump   Timothy Duckworth  Jr.   Arcadia       Great state meet performance, cleared 6-6 to place 2nd in Div. II.

Pole vault    Scott Marshall    Sr.    Desert Vista   State’s best performance of 17-1.

Discus          Dylan Fischer    Sr.     Desert Vista   Swept the throws in Div. I, best throw was 187-1

Shot put       Dylan Fischer   Sr.     Desert Vista   Separated himself from the pack by 2-feet, best throw of 61-2

Athlete of the Year: Devon Allen, Brophy

Coach of the Year: Steve Campbell, Williams Field: The Blackhawks finally got over the hump against their district rival Higley to claim the first state championship in school history.

All-Tribune Boys Second Team

Event          Name                Yr.         School        Comment

100       Kejavon Moore        Sr.    Mountain Pointe   Key cog on Pride team, was 3rd in Div. I meet with 10.76

200          Robert Grant        Jr.           Brophy         State meet effort was key for team champs; best time of 21.42

400       Kejavon Moore        Sr.    Mountain Pointe   Ran a 48.30 to place second in Div. I behind teammate Lucas

800      Nicholas Creasman   Jr.     Corona del Sol    Placed 5th in Div. I with time of 1:54.27

1,600      Josh Van Allen       Sr.      Highland            Ran best race at Div. I state meet with 4:19.94

3,200     Lucky Schreiner     So.   Campo Verde      Emerged as a force to be reckoned with, 2nd in Div. II at 9:34.15

110HH    Tevin Mayfield        Jr.   Corona del Sol      Placed 3rd in Div. I; best time was 14.21

300IH      Robert Grant         Jr.        Brophy             Nearly beat Allen in state finals with time of 36.88

Long jump   Travonn White   Sr.   Mountain Pointe   Didn’t compete much of season, but popped a 24-6 jump

Triple jump   Tanner Watson  Sr.    Mountain View    Leaped 45-2 to place fifth in Div. I

High jump  Michael Poirier-Shelton  Sr.   Chandler   Has personal best of 6-6, No. 8 in Arizona

Pole vault    Grant Sisserson  Sr.      Horizon            First AZ athlete to clear 17-0 in a state meet

Discus         Aaron Simons       Sr.   Corona del Sol    Div. I runner-up had top throw of 176-4

Shot put     Dominic Nappe     Sr.      Chandler        Just shy of 60-foot barrier with top throw of 59-2.

Parade of E.V. state champions

Div. IV Boys

Shot put - Dayton Nussle, Valley Christian (46-0 3/4)

Pole vault - Mike Huls, Scottsdale Christian (14-3)

4x800 - Valley Christian (Matt Benninger, Ramon Colon, Nathan Basinger, Alec Chavez) 8:23.60

Div. III Boys

4x400 - Higley (Ricky Carr, Cole Wooden, Tristan DaCosta, Jaden Kreiner) 3:22.10

4x100 - Williams Field (Nick Adamcik, Kenneth Owens, Terrance Payne, Roman Scholtens) 42.40

110HH - Quincy Stokes, Williams Field (14.92)

400 - Tristan DaCosta, Higley (48.83)

200 - Tristan DaCosta, Higley (21.81)

100 - Tristan DaCosta, Higley (10.76)

Div. II Boys

Triple jump - Stephon Wells, Arcadia (46.01)

300IH - Dedrick Harris, Queen Creek (39.00)

110HH - Dedrick Harris, Queen Creek (14.93)

Div. I Boys

Discus - Dylan Fischer, Desert Vista (181-8)

Shot put - Dylan Fischer, Desert Vista (60-5)

Long Jump - Marcus Flannigan, Chandler (23-8)

Pole vault - Grant Sisserson, Horizon (17-0)

4x800 - Corona del Sol (Nicholas Creasman, Patrick Buck, Cody Jackson, Nate Rodriguez) 7:51.19

4x400 - Corona del Sol (Patrick Buck, Nicholas Creasman, Tevin Mayfield, Quinn Robertson) 3:18.24

300IH - Devon Allen, Brophy (36.74)

110HH - Devon Allen, Brophy (13.59)

400 - Paul Lucas, Mountain Pointe (47.48)

200 - Devon Allen, Brophy (20.98)

100 - Paul Lucas, Mountain Pointe (10.44)

More about

More about

  • Discuss

EVT Ice Bucket Challenge

The East Valley Tribune accepts the Ice Bucket Challenge.

Facebook

VarsityXtra on Facebook

Twitter

VarsityXtra on Twitter

RSS

Subscribe to VarsityXtra via RSS

RSS Feeds

Spacer4px
VXShout
VXVote
Loading…
Your Az Jobs
VXStats

Arizona HS Football Leaders



Arizona HS Volleyball Leaders



[Stats Courtesy of MaxPreps]
VXArchives
VarsityXtra