Dobson wins Doc Wright wrestling title - East Valley Tribune: VarsityXtra

Dobson wins Doc Wright wrestling title

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Saturday, January 18, 2014 10:11 pm | Updated: 1:28 pm, Mon Jan 20, 2014.

Dobson continued to be pushed by its middle weights as the Mustangs won the 50th Doc Wright Invitational on Saturday in Winslow.

The Mustangs, who won the Moon Valley title in December, finished with 198 points, while Mesa (182.5), Holbrook (177.5), Basha (163.5) and St. Johns (161.5) round out the top five.

The Mustangs had finalists from 132 to to 152 with Tyler Meraz (132) and Jordan Sherwood (152) winning titles. They had another champions in Gabe Casillas (106), while Tyler Moore (138), Josh Jaramillo (145) were runner-ups.

Christian Davis (170) was third and Lucas Coan (113) was fifth.

Mesa had a champion in Robert Schrock (HVY) and Brett Kasprzyk (132), James Williams (145) and Jonathon Allen (182) were third.

Basha had the other area champions in Christian Masters (126), Robert Latin (160) and Trey Ronayne (170).

1. Dobson 198.0

2. Mesa 182.5

3. Holbrook 177.5

4. Basha 163.5

5. St. Johns 161.5

6. Campo Verde 131.5

7. Liberty 126.5

8. Prescott 119.0

9. Valley Vista 118.5

10. Coconino 108.5

11. Peoria 106.0

12. Chino Valley 102.0

13. Show Low 95.0

14. Bloomfield 86.0

15. Higley 83.5

16. Mogollon 82.5

17. Flagstaff 81.0

18. Aztec 80.0

19. Winslow 78.0

20. Dove Creek 74.5

21. Page 74.0

22. Mingus 61.0

23. Snowflake 56.0

24. Joseph City 54.0

25. Bradshaw Mountain 48.0

26. Trevor Browne 45.0

27. Gilbert 39.5

28. Tuba City 38.0

29. Chinle 30.0

30. Youngker 29.0

31. Ganado 25.5

32. San Juan 23.0

33. Monument Valley 18.0

34. Kirtland Central 17.0

35. Valley Sanders 16.0

36. Blue Ridge 13.5

37. Many Farms 7.0

38. Grey Hills 4.0

106 Pounds

1st Place Match

Gabe Casillas (Dobson) 33-2, Sr. over Kendall Foster (Chino Valley) 3-1, So. (Dec 14-9).

3rd Place Match

Jonathan Latin (Basha) 20-10, Jr. over Tommy Kaye (Peoria) 34-6, Jr. (Dec 5-2).

5th Place Match

Dayton Dunham (Campo Verde) 4-2, Jr. over Isacc Cabrera (Coconino) 5-3, So. (Fall 4:40).

113 Pounds

1st Place Match

Jacob Rios (Valley Vista) 4-0, Fr. over Tanner Wright (Peoria) 27-7, So. (Fall 5:59).

3rd Place Match

Alex Dunham (Campo Verde) 6-1, So. over Devlin Parker (Joseph City) 4-2, . (TF-1.5 4:28 (24-9)).

5th Place Match

Lucas Coan (Dobson) 26-9, Jr. over Matthew Ramsey (Flagstaff) 8-7, . (Fall 1:32).

120 Pounds

1st Place Match

Jacob Reyes (Valley Vista) 4-0, Sr. over Collin Anderson (Coconino) 3-1, Jr. (MD 11-3).

3rd Place Match

Theron Johns (Holbrook) 29-5, Jr. over Stockton Heiner (Chino Valley) 5-2, Sr. (Fall 1:37).

5th Place Match

Braden Grauberger (Prescott) 29-6, Jr. over Cole Mortensen (Snowflake) 2-3, So. (For.).

126 Pounds

1st Place Match

Christian Masters (Basha) 28-7, . over Jaylon Bates (Liberty ) 4-1, . (Fall 3:34).

3rd Place Match

Philip Yitts (Higley) 4-1, Sr. over James Ramirez (Holbrook) 30-4, So. (Fall 4:03).

5th Place Match

Case Baughman (Dove Creek) 21-4, So. over Wacey Wood (Snowflake) 3-3, So. (Fall 4:24).

132 Pounds

1st Place Match

Tyler Meraz (Dobson) 35-0, Sr. over Eli Frazier (St. Johns) 39-3, Sr. (Dec 4-3).

3rd Place Match

Brett Kasprzyk (Mesa) 36-2, Sr. over Chance Randolph (Dove Creek) 25-4, Jr. (TF-1.5 3:27 (18-2)).

5th Place Match

Daniel Lopez (Winslow ) 4-2, Sr. over Kyler Crosby (Joseph City) 4-3, . (Dec 8-4).

138 Pounds

1st Place Match

Dallyn Despain (Mogollon) 4-0, . over Tyler Moore (Dobson) 31-5, Sr. (Fall 3:05).

3rd Place Match

Parker Hawk (Campo Verde) 5-1, Jr. over Taylor Mclaughlin (Coconino) 5-2, Sr. (MD 16-4).

5th Place Match

Dalis Smith (Basha) 19-9, Jr. over Nick Jones (Dove Creek) 21-7, Sr. (Dec 1-0).

145 Pounds

1st Place Match

Storm Roper (Liberty ) 4-0, . over Josh Jaramillo (Dobson) 32-3, Jr. (TB-1 4-3).

3rd Place Match

James Williams (Mesa) 29-8, So. over Dylon Gillette (Gilbert) 6-2, Jr. (Inj. 4:29).

5th Place Match

Joe Gaylor (Mogollon) 6-2, . over Cutter Gouker (Blue Ridge) 2-3, . (Dec 5-3).

152 Pounds

1st Place Match

Jordan Sherwood (Dobson) 25-6, Sr. over Tim LaMaster (Prescott) 22-5, Sr. (Dec 4-3).

3rd Place Match

Steve Stryker (Campo Verde) 4-1, Sr. over Zach Balden (Liberty ) 4-2, . (Fall 4:49).

5th Place Match

James Martinez (Winslow ) 4-2, Sr. over Royal Yazzie (Aztec) 19-7, Sr. (Fall 4:23).

160 Pounds

Guaranteed Places

1st Place Match

Robert Latin (Basha) 25-3, Sr. over Cameron Wells (Higley) 4-1, Jr. (Dec 6-3).

3rd Place Match

Sherod Bride (St. Johns) 41-1, Jr. over Kiefer Sites (Valley Vista) 5-2, Jr. (Fall 4:26).

5th Place Match

Dylan Wilbur (Mingus) 6-2, Sr. over J D Robinson (Bloomfield ) 2-3, So. (Dec 6-4).

170 Pounds

1st Place Match

Trey Ronayne (Basha) 31-1, Sr. over Garrett Davis (St. Johns) 40-2, Sr. (Fall 2:25).

3rd Place Match

Christian Davis (Dobson) 33-4, Sr. over Isaias Ochoa (Trevor Browne) 22-5, Sr. (Fall 2:35).

5th Place Match

Chance Bray (Joseph City) 4-2, . over Russ Dodge (Bradshaw Mountain) 25-9, Jr. (Dec 8-2).

182 Pounds

1st Place Match

Luke Ward (Valley Vista) 4-0, Sr. over Nikko Ferniza (Holbrook) 27-5, Sr. (MD 18-10).

3rd Place Match

Jonathan Allen (Mesa) 27-10, Jr. over Ethan Narada (Page) 23-10, Sr. (Fall 2:05).

5th Place Match

Peter Hodan (Bradshaw Mountain) 22-7, . over Casey Yazzie (Valley Sanders) 16-6, Sr. (Dec 7-4).

195 Pounds

1st Place Match

Shem Bowman (Holbrook) 27-2, Sr. over Daniel Hernandez (Prescott) 35-3, So. (Dec 7-2).

3rd Place Match

D`Angelo Calderon (Youngker) 4-1, Sr. over Lui Bonilla (Mesa) 32-6, Sr. (Fall 1:40).

5th Place Match

Josh Castro (Flagstaff) 23-3, . over Paul Jaramillo (Bloomfield ) 3-3, Sr. (Dec 7-2).

220 Pounds

1st Place Match

Baylend Stephens (Mogollon) 5-0, . over Frankie Leal (Peoria) 17-10, So. (Fall 4:44).

3rd Place Match

Brandon Naegle (St. Johns) 33-9, . over CJ Plumb (Holbrook) 27-5, Sr. (Fall 1:43).

5th Place Match

Wyatt Midkiff (Mingus) 6-2, Jr. over Chris Martin (Mesa) 16-12, Sr. (Dec 3-2).

285 Pounds

1st Place Match

Robert Schrock (Mesa) 29-1, Sr. over Drew Aho (Higley) 3-1, Sr. (Dec 2-1).

3rd Place Match

David Rupp (Prescott) 36-3, Sr. over Austin Mills (Show Low) 36-7, Sr. (Fall 1:32).

5th Place Match

Angel Aguilera (Holbrook) 19-12, Sr. over Dakota Richardson (Page) 10-4, Fr. (Fall 1:33).

More about

More about

  • Discuss

Local Guitar Group Meets in Downtown Mesa

A local guitar group based in Mesa, Ariz. meets every other sunday for musical fun, community,...

Facebook

VarsityXtra on Facebook

Twitter

VarsityXtra on Twitter

RSS

Subscribe to VarsityXtra via RSS

RSS Feeds

Spacer4px
VXShout
VXVote
Loading…
Your Az Jobs
VXStats

Arizona HS Football Leaders



Arizona HS Volleyball Leaders



[Stats Courtesy of MaxPreps]
VXArchives
VarsityXtra