PREP STATE PLAYOFF CALENDAR - East Valley Tribune: VarsityXtra

PREP STATE PLAYOFF CALENDAR

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Sunday, January 28, 2007 5:03 pm | Updated: 6:25 pm, Fri Oct 7, 2011.

State tournament pairings for wrestling, and boys and girls soccer:

5A-I wrestling

First round at 5 p.m., second round at 7 p.m.

Tuesday’s first two rounds

At Mesa High

(1) Mesa vs. (16) Basha, (8) Cibola vs. (9) Highland

At Corona del Sol High

(5) Red Mountain vs. (12) Mesquite, (4) Corona del Sol vs. (13) Mountain Pointe

At Dobson High

(3) Dobson vs. (14) Horizon, (6) Desert Vista vs. (11) Gilbert

At Mountain View High

(7) Westwood vs. (10) Maryvale, (2) Mountain View vs. (15) Casa Grande

Semifinals: 5 p.m. Wednesday at Hamilton

Final: 7 p.m. Wednesday at Hamilton

5A-II wrestling

Tuesday’s first two rounds

First round at 5 p.m., second round at 7 p.m.

At Sunnyside High

(1) Sunnyside vs. (16) San Luis, (8) Sunrise Mountain vs. (9) Flowing Wells

At Deer Valley High

(5) Marana Mountain View vs. (12) Desert Mountain, (4) Deer Valley vs. (13) South Mountain

At Ironwood High

(3) Ironwood vs. (14) Barry Goldwater, (6) Marcos de Niza vs. (11) Westview

At Kofa High

(7) Boulder Creek vs. (10) Centennial, (2) Kofa vs. (15) Sandra Day O’Connor

Semifinals: 5 p.m. Wednesday at Skyline

Final: 7 p.m. Wednesday at Skyline

4A II girls soccer

Wednesday’s first round: Games at site of highest seed, 6:30 p.m. unless noted. (1) Flagstaff vs. (16) Cortez at Doney Park in Flagstaff at 2:30 p.m.; (8) Mohave vs. (9) Mingus; (5) Desert Edge vs. (12) Sunnyslope; (4) Higley vs. (13) Page; (3) Cactus Shadows vs. (14) Queen Creek; (6) Coconino vs. (11) Douglas at Doney Park at 12:30 p.m.; (7) Notre Dame vs. (10) Palo Verde at Desert Mountain High School at 7 p.m.; (2) Arcadia vs. (15) Cholla.

Saturday’s second round: 4 p.m. at Tempe Sports Complex.

Feb. 6 semifinals: 6 p.m. at Tempe Sports Complex.

Feb. 10 final: 3 p.m. at ASU.

4A I girls soccer

Wednesday’s first round: Games at site of highest seed, 6:30 p.m. (1) Catalina Foothills vs. (16) Willow Canyon; (8) Millennium at (9) Sahuaro; (5) Chaparral vs. (12) Greenway; (4) Sabino vs. (13) Apollo; (3) Cienega vs. (14) McClintock; (6) Rincon vs. (11) Nogales; (7) Canyon del Oro vs. (10) Prescott; (2) Pinnacle vs. (15) Agua Fria.

Saturday’s second round: 4 p.m. or 6 p.m. at Tempe Sports Complex.

Feb. 6 semifinals: 8 p.m. at Tempe Sports Complex.

Feb. 10 final: 12:30 p.m. at University of Arizona.

4A I boys soccer

Tuesday’s first round: Games at site of highest seed, 6:30 p.m. (1) Nogales vs. (16) Moon Valley; (8) Pinnacle vs. (9) Agua Fria; (5) Sabino vs. (12) Millennium; (4) Rincon vs. (13) Prescott; (3) Catalina Foothills vs. (14) Pueblo; (6) Catalina vs. (11) Chaparral; (7) Thunderbird vs. (10) Cactus; (2) Canyon del Oro vs. (15) Willow Canyon.

Saturday’s second round: 6 p.m. or 8 p.m. at Tempe Sports Complex.

Feb. 6 semifinals: 6 p.m. at Tempe Sports Complex.

Feb. 10 final: 3 p.m. at University of Arizona.

4A II boys soccer

Wednesday’s first round: Games at site of highest seed, 6:30 p.m. unless noted. (1) Douglas vs. (16) Sinagua; (8) Cactus Shadows vs. (9) Arcadia; (5) Flagstaff vs. (12) Sunnyslope 2:30 p.m. at Doney Park; (4) Tempe vs. (13) Notre Dame; (3) Palo Verde vs. (14) Higley; (6) Glendale vs. (11) Desert Edge; (7) Mohave vs. (10) Cortez; (2) Rio Rico vs. (15) Page.

Saturday’s second round: 6 p.m. at Tempe Sports Complex.

Feb. 7 semifinals: Phoenix College at 5:45 p.m. and 7:45 p.m.

Feb. 10 final: 5 p.m. at ASU.

5A I boys soccer

Tuesday’s first round: Games at 6:30 p.m. at site of higher seed. (16) Mountain Ridge vs. (1) Brophy; (9) Mesa vs. (8) Basha; (12) Horizon vs. (5) Gilbert; (13) Chandler vs. (4) Salpointe; (14) Dobson vs. (3) Highland; (11) Mountain View vs. (6) Desert Vista; (10) Red Mountain vs. Corona del Sol; (15) Mesquite vs. (2) Mountain Pointe

Saturday’s second round: 10 a.m. or noon at Tempe Sports Complex.

Feb. 6 semifinals: MCC at 5:45 p.m. and 7:45 p.m.

Feb. 9 final: 7:30 p.m. at ASU

5A II boys soccer

Tuesday’s first round: Games at 6:30 p.m. at site of higher seed. (16) Goldwater vs. (1) Ironwood; (9) Deer Valley vs. (8) Centennial; (12) Marcos de Niza vs. (5) Flowing Wells; (13) North Canyon vs. (4) Sunnyside; (14) Skyline vs. (3) San Luis; (11) North vs. (6) Marana Mountain View; 10) Tolleson vs. (7) Kofa; (15) Desert Mountain vs. (2) Camelback

Saturday’s second round: 10 a.m. at Tempe Sports Complex.

Feb. 6 semifinals: Phoenix College at 5:45 p.m. and 7:45 p.m.

Feb. 8 final: 7:30 p.m. at ASU

5A I girls soccer

Wednesday’s first round: Games at site of highest seed, 6:30 p.m. unless noted. (14) Mountain View vs. (3) Desert Vista at 5 p.m.; (16) Basha vs. (1) Corona del Sol, (9) Dobson vs. (8) Salpointe, (12) Hamilton vs. (5) Gilbert, (13) Horizon vs. (4) Xavier, (11) Cibola vs. (6) Red Mountain, (10) Mountain Ridge vs. (7) Highland, (15) Chandler vs. (2) Mountain Pointe

Saturday’s second round: Noon or 2 p.m. at Tempe Sports Complex.

Feb. 7 semifinals: MCC at 5:45 p.m. and 7:45 p.m.

Feb. 9 final: 5 p.m. at ASU

5A II girls soccer

Wednesday’s first round: Games at site of highest seed, 6:30 p.m. unless noted. (16) Central vs. (1) Flowing Wells, (9) Deer Valley vs. (8) Marana Mountain View, (12) Desert Ridge vs. (5) Desert Mountain, (13) Skyline vs. (4) Ironwood, (14) La Joya vs. (3) Marcos de Niza, (11) Sunrise Mountain vs. (6) Centennial, (10) Kofa vs. (7) Paradise Valley, (15) Sandra Day O’Connor vs. (2) Westview

Saturday’s second round: Noon at Tempe Sports Complex.

Feb. 6 semifinals: Tempe Sports Complex at 8 p.m.

Feb. 8 final: 5 p.m. at ASU.

  • Discuss

Facebook

VarsityXtra on Facebook

Twitter

VarsityXtra on Twitter

RSS

Subscribe to VarsityXtra via RSS

RSS Feeds

Spacer4px
VXShout
VXVote
Loading…
Your Az Jobs
VXStats

Arizona HS Football Leaders



Arizona HS Volleyball Leaders



[Stats Courtesy of MaxPreps]
VXArchives
VarsityXtra