Marathon results - East Valley Tribune: News

Marathon results

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Monday, January 15, 2007 2:17 am | Updated: 7:36 pm, Fri Oct 7, 2011.

Top finishers in Sunday's P.F. Chang’s Rock ’n’ Roll Arizona Marathon.

Top 50 overall men

Place Name Age Home Time

1 Terefae Yae 25 Ethiopia 2:14:13 2 Fikadu Degefu 34 Ethiopia 2:14:16 3 Andrei Gordeev 31 Belgium 2:14:27 4 Shimelis Mola 24 Ethiopia 2:14:51 5 Girma Tola 30 Ethiopia 2:16:19 6 Yuriy Hychun 29 Ukraine 2:18:35 7 Assefa Mezgebu 23 Ethiopia 2:19:38 8 Giday Amaha 29 Ethiopia 2:21:41 9 Dejene Nigussie 22 Ethiopia 2:22:08 10 Tobias Hiskia 29 Namibia 2:22:31 11 Tariku Aboset 24 Ethiopia 2:23:24 12 Benson Matheka 34 Kenya 2:26:31 13 David Danley 26 Roosevelt UT 2:27:50 14 Kalib Wilkinson 22 Albuquerque NM 2:29:37 15 David Allison 36 Phoenix 2:30:35 16 Ron Hyde 47 Scottsdale 2:34:31 17 Clark Bryner 26 Mesa 2:36:00 18 Greg Wetzel 22 Warrington PA 2:36:43 19 Scott Floyd 28 Tucson 2:37:08 20 Trent Corey 27 Dubuque IA 2:37:22 21 Steve Roch 42 Lafayette CO 2:37:54 22 Jason Ream 24 U.S. 2:38:10 23 John Reich 37 Scottsdale 2:38:26 24 Tom Clarke 35 Anthem 2:39:58 25 Richard Cartier 45 Canada 2:40:22 26 Brian Hutcheson 39 Tucson 2:43:59 27 Leopoldo De Avila 34 Los Gatos CA 2:44:15 28 Jason Atkinson 25 Alamogordo NM 2:44:40 29 Zach Schroeder 24 Santa Clarita CA 2:45:07 30 Fred Haubensak 41 Los Altos CA 2:45:34 31 Chris Morgeson 41 June Lake CA 2:45:43 32 Bob Jackson 48 Hobbs NM 2:46:17 33 Emil Ardelean 40 Albuquerque NM 2:46:21 34 Curtis Stautz 47 Newburgh IN 2:46:41 35 Jason Scronic 24 Scottsdale 2:47:39 36 Brad Cooper 40 Littleton CO 2:47:49 37 Eduardo Ledesma 34 Cambridge MA 2:48:23 38 Michael McGrane 36 Arlington MA 2:48:37 39 Bob Flajnik 39 Avon Lake OH 2:49:12 40 Brent Wright 30 San Carlos CA 2:49:36 41 Ryan Lindsay 27 Glendale 2:50:19 42 Ramiro Loredo 42 Phoenix 2:51:05 43 Rick Dodson 43 Manhattan Beach CA 2:51:12 44 Kyle Welch 45 Sunnyvale CA 2:51:16 45 Adam Langley 41 Houston TX 2:51:35 46 Campbell Ilfrey 33 Boulder CO 2:51:39 47 Joseph Haynes 52 Ames IA 2:51:42 48 Sean Cronin 22 Fort Collins CO 2:51:49 49 Matt Tilker 25 Lake Bluff IL 2:51:53 50 Catlow Shipek 28 Tucson 2:52:17

Men’s age group top 3

M 18-24

Place Name Age Home Time

1 Tariku Aboset 24 Ethiopia 2:23:24 2 Kalib Wilkinson 22 Albuquerque NM 2:29:37 3 Greg Wetzel 22 Warrington PA 2:36:43

M 25-29

1 David Danley 26 Roosevelt UT 2:27:50 2 Clark Bryner 26 Mesa 2:36:00 3 Scott Floyd 28 Tucson 2:37:08

M 30-34

1 Benson Matheka 34 Kenya 2:26:31 2 Leopoldo De Avila 34 Los Gatos CA 2:44:15 3 Eduardo Ledesma 34 Cambridge MA 2:48:23

M 35-39

1 John Reich 37 Scottsdale 2:38:26 2 Tom Clarke 35 Anthem 2:39:58 3 Brian Hutcheson 39 Tucson 2:43:59

M 40-44

1 Steve Roch 42 Lafayette CO 2:37:54 2 Fred Haubensak 41 Los Altos CA 2:45:34 3 Chris Morgeson 41 June Lake CA 2:45:43

M 45-49

1 Richard Cartier 45 Canada 2:40:22 2 Bob Jackson 48 Hobbs NM 2:46:17 3 Curtis Stautz 47 Newburgh IN 2:46:41

M 50-54

1 Joseph Haynes 52 Ames IA 2:51:42 2 Andre Chandonnet 50 Lowell MA 2:55:12 3 Bruce Washko 51 Queen Creek 2:56:14

M 55-59

1 Gary Grierson 56 Chandler 3:07:59 2 Glenn Stewart 56 N Chelmsford MA 3:09:05 3 Ken Farmer 56 Scottsdale 3:10:15

M 60-64

1 Richard Decker 60 Covington WA 3:25:50 2 Francesco Criniti 62 Philadelphia PA 3:32:35 3 Leo Rutten 63 Beloit KS 3:33:19

M 65-69

1 Peter Polidori 69 Bingham Farms MI 3:27:13 2 Robert Oliva 65 Paradise Valley 3:33:52 3 Jack Potter 65 Michigan City IN 3:48:58

M 70-74

1 Bill Dodson 71 Albuquerque NM 3:41:59 2 Jim Smedema 74 Phoenix 3:51:07 3 Warren Weller 73 Scottsdale 4:15:17

M 75-79

1 William Hollihan 76 Beaver Dam WI 5:30:59 2 Michel Louvain 75 Chicago IL 6:26:57 3 Joseph Paiva 79 The Villages FL 6:51:35

M ELITE

1 David Allison 36 Phoenix 2:30:35 2 Aldorock Calandro 50 Italy 4:12:07

Top 50 overall women

Place Name Age Home Time

1 Adenech Zekiros 24 Ethiopia 2:31:43 2 Salomie Getnet 20 Ethiopia 2:35:12 3 Maria Portilla 33 Peru 2:37:40 4 Mulu Seboka 22 Ethiopia 2:42:44 5 Susan Loken 43 Phoenix 2:47:09 6 Danuta Marczyk Teschner 33 Poland 2:52:16 7 Kara Ryczek 32 Waltham MA 2:52:22 8 Michele Suszek 24 Aurora CO 2:55:09 9 Amy Regnier 44 Colorado Springs CO 2:56:28 10 Sarah Cowles 32 Solana Beach CA 2:59:15 11 Amy Baker 23 Ann Arbor MI 3:00:58 12 Rhonda Riley 24 Tempe 3:01:38 13 Kelly Dworak 44 Burke VA 3:02:11 14 Seana Larson 36 Dexter MI 3:05:14 15 Mary Hanna 45 Maple Valley WA 3:05:29 16 Erin Rodrigs 25 Gilbert 3:05:35 17 Dawn Epperson 29 Prescott 3:05:47 18 Emily Chaney 25 Oak Hill WV 3:07:24 19 Cathy Compton 45 Coeur D Alene ID 3:07:29 20 Nicole Dixon 35 Fountain Hills 3:07:34 21 Megan Smiley 32 Chicago IL 3:07:48 22 Jessica Donner 25 Omaha NE 3:08:23 23 Carmon Harvey 28 Philadelphia PA 3:08:59 24 Jennifer Sagat 24 Park Ridge IL 3:09:01 25 Colleen Eren 24 Brooklyn NY 3:09:02 26 Constance Tammen 45 West Linn OR 3:09:37 27 Lisa Kolp 36 Nantucket MA 3:10:10 28 Kimberly Goozh 34 Phoenix 3:11:13 29 Maureen Meyer 41 Flagstaff 3:11:15 30 Amy Pinegar 31 Springfield MO 3:12:44 31 Savanna Dixon 26 Lynnwood WA 3:13:15 32 Liz Lichtenberger 37 Carlsbad CA 3:13:25 33 Kerry Walker 32 Canada 3:13:28 34 Stephanie Wurtz 24 Olathe KS 3:14:35 35 Lanier Drew 48 Jacksonville FL 3:14:37 36 Laura Eakin 25 Commerce City CO 3:14:45 37 Polly Crawford 35 Temecula CA 3:14:49 38 Roberta McGraw 45 Antioch CA 3:14:51 39 Dana Nippes 29 Springfield MO 3:15:50 40 Kelly O’Brien 26 Cincinnati OH 3:15:53 41 Laura Velasco 39 Escondido CA 3:16:47 42 Jill Stephens 23 Kaysville UT 3:16:57 43 Cary Kinross-Wright 35 Golden CO 3:17:13 44 Megan Fallon 29 Tucson 3:17:19 45 Maria Baker 32 Sun City 3:17:46 46 Barbara Finnegan 26 Tempe 3:17:49 47 Amy Marr 28 Chicago IL 3:18:05 48 Jill Gozdowski 30 Bend OR 3:18:29 49 Kimberly Tanke 31 Florence 3:18:39 50 Carol Rewick 38 Vacaville CA 3:18:42

Women’s age group top 3

F 18-24

Place Name Age Home Time

1 Amy Baker 23 Ann Arbor MI 3:00:58 2 Rhonda Riley 24 Tempe 3:01:38 3 Jennifer Sagat 24 Park Ridge IL 3:09:01

F 25-29

1 Erin Rodrigs 25 Gilbert 3:05:35 2 Dawn Epperson 29 Prescott 3:05:47 3 Emily Chaney 25 Oak Hill WV 3:07:24

F 30-34

1 Megan Smiley 32 Chicago IL 3:07:48 2 Kimberly Goozh 34 Phoenix 3:11:13 3 Amy Pinegar 31 Springfield MO 3:12:44

F 35-39

1 Seana Larson 36 Dexter MI 3:05:14 2 Nicole Dixon 35 Fountain Hills 3:07:34 3 Lisa Kolp 36 Nantucket MA 3:10:10

F 40-44

1 Kelly Dworak 44 Burke VA 3:02:11 2 Maureen Meyer 41 Flagstaff 3:11:15 3 Cheryl Wolfley 40 Modesto CA 3:19:27

F 45-49

1 Mary Hanna 45 Maple Valley WA 3:05:29 2 Cathy Compton 45 Coeur D Alene ID 3:07:29 3 Constance Tammen 45 West Linn OR 3:09:37

F 50-54

1 Alice Eaton 50 Portland OR 3:32:08 2 Shelley Sumner 52 San Jose CA 3:32:30 3 Honor Fetherston 52 Los Gatos CA 3:39:29

F 55-59

1 Myung Hee Kim 58 Los Angeles CA 3:35:03 2 Romy Niblack 58 Redlands CA 3:37:42 3 Carolyn Mather 58 Morganton GA 3:57:02

F 60-64

1 Andrena Mulligan 60 Eagle Pass TX 4:16:01 2 Monique Robitaille 64 Norton MA 4:22:53 3 Joni Van Der Veen 64 Boca Raton FL 4:23:56

F 65-69

1 Kathy Ryan 65 Portland OR 5:08:38 2 Barbara Huff 67 Mesa 5:19:07 3 Gerry Fitch 69 West Chester PA 5:32:28

F 70-74

1 Dolores Scott 70 Wilsonville OR 5:10:07 2 Jo Bowman 71 Rialto CA 7:15:52 3 Donnarae Louricas 73 Edina MN 7:20:59

HALF-MARATHON RESULTS

Top 50 overall men

Place Name Home Age Time

1 Morten Bostrom Flagstaff 24 1:06:33 2 Kyle Goklish Whiteriver 26 1:06:35 3 Quinn Newton Phoenix 25 1:10:07 4 Martin Barrios Glendale 41 1:10:15 5 Angelo Baca Puyallup WA 26 1:10:20 6 Thomas Lentz Cincinnati OH 39 1:10:59 7 Andy Rakestraw Seattle WA 21 1:11:00 8 Steven Folkerts* Phoenix 34 1:11:47 9 Ronnie Buchanan* Chandler 26 1:11:58 10 John Mackay Eugene OR 33 1:12:26 11 Jim Walmsley Scottsdale 16 1:12:30 12 Jason Weber Arlington VA 30 1:12:30 13 Jose Munoz Fabens TX 22 1:12:44 14 John Yatsko Tempe 18 1:14:17 15 Shane Carr Tucson 33 1:14:21 16 Thomas Petersen Yuma 18 1:14:48 17 Robert Schnell Tucson 35 1:14:50 18 Chris Rogers Albuquerque NM 25 1:15:07 19 Andrew Price Scottsdale 18 1:16:07 20 Steve Trudelle San Diego CA 25 1:17:03 21 Mark Konicek East Dundee IL 44 1:17:11 22 Aaron Rood Rocky River OH 31 1:17:20 23 Nicholas Martinez Albuquerque NM 25 1:17:47 24 Carlos Valenzuela Obregon, Mexico 36 1:17:48 25 James Bresette Clinton AR 46 1:18:00 26 Armando Cornidez Cananea, Mexico 30 1:18:05 27 Michael Streff Custer SD 42 1:18:09 28 Denjamin Baily Denver CO 29 1:18:11 29 Roberto Bomprezzi Scottsdale 44 1:18:12 30 Antonio Lopez Santa Fe NM 26 1:18:25 31 Jason Kirch Prairie Du Sac WI 26 1:18:26 32 Cameron Liston Chandler 17 1:18:31 33 Tim Gerke Boulder CO 26 1:18:39 34 Travis Daniels Denver CO 28 1:18:54 35 Grant Rotunda Salt Lake City UT 20 1:19:08 36 Hans Heitzinger Scottsdale 18 1:19:10 37 Dave Strubbe Chicago IL 25 1:19:11 38 Patrick Nils Bless Phoenix 34 1:19:13 39 Shane Logan Cottonwood 20 1:19:27 40 Eric Ott Naperville IL 25 1:19:31 41 Erik Bates Annapolis MD 21 1:19:31 42 Ronnie Thomas North Canterbury 43 1:19:35 43 Chris Stiffler La Vista NE 27 1:19:43 44 Larry Spradley Greenwood Village CO 29 1:19:49 45 Arthur Fortin Selden NY 22 1:19:50 46 Josh Terwoord Flagstaff 23 1:19:50 47 Ben Friedman Moorestown NJ 16 1:19:58 48 Jose Hernandez San Francisco CA 25 1:20:14 49 Chris West Alamogordo NM 21 1:20:21 50 Corey De La Cruz Alamogordo NM 17 1:20:21

Men’s age group top 3

M 12-14

Place Name Home Age Time

1 Steve Mulherin Phoenix 12 1:29:26 2 Andrew Autry Litchfield Park 13 1:29:28 3 William Firth Peoria 14 1:32:30

M 15-17

1 Jim Walmsley Scottsdale 16 1:12:30 2 Cameron Liston Chandler 17 1:18:31 3 Ben Friedman Moorestown NJ 16 1:19:58

M 18-24

1 Morten Bostrom Flagstaff 24 1:06:33 2 Andy Rakestraw Seattle WA 21 1:11:00 3 Jose Munoz Fabens TX 22 1:12:44

M 25-29

1 Kyle Goklish Whiteriver 26 1:06:35 2 Quinn Newton Phoenix 25 1:10:07 3 Angelo Baca Puyallup WA 26 1:10:20

M 30-34

1 Steven Folkerts Phoenix 34 1:11:47 2 John Mackay Eugene OR 33 1:12:26 3 Jason Weber Arlington VA 30 1:12:30

M 35-39

1 Thomas Lentz Cincinnati OH 39 1:10:59 2 Robert Schnell Tucson 35 1:14:50 3 Carlos Valenzuela Obregon, Mexico 36 1:17:48 M 40-44

1 Martin Barrios Glendale 41 1:10:15 2 Mark Konicek East Dundee IL 44 1:17:11 3 Michael Streff Custer SD 42 1:18:09

M 45-49

1 James Bresette Clinton AR 46 1:18:00 2 Trent Sinnett Homewood IL 45 1:21:14 3 Rod Denzine Scottsdale 46 1:23:32

M 50-54

1 Kevin Tuck Salt Lake City UT 50 1:21:16 2 David Edwards Glendale 50 1:25:57 3 Victor Cuevas Las Marias PR 52 1:27:16

M 55-59

1 Mike Zeigle Sun Prairie WI 55 1:22:04 2 Hugo Velazquez Hawthorne CA 56 1:28:08 3 Glen Maddison Sarnia ON 55 1:29:03

M 60-64

1 Ron Enos Poway CA 61 1:24:09 2 Steve Worthy Scottsdale 60 1:39:54 3 Charlie Farrington Methuen MA 62 1:40:01

M 65-69

1 Danny Martinez Scottsbluff NE 67 1:36:50 2 Wim Van Berkel Fountain Hills 65 1:38:35 3 Ronn Baker Omaha NE 67 1:41:58

M 70-74

1 George Hirsch New York NY 72 1:40:50 2 Raul Betancourt El Paso TX 70 1:56:14 3 Jose Torres El Paso TX 70 1:57:18

M 75-79

1 Tom Cooka Payson AZ 76 2:00:02 2 Dave Harrison Vancouver WA 77 2:03:34 3 Edmond Kimmel Crystal MI 78 2:31:34

M 80-up

1 John Cahill Salt Lake City UT 82 2:11:48 2 Dennis Sullivan Niland CA 80 2:48:21

Top 50 overall women

Place Name Home Age Time

1 Liz Wilson Eugene OR 38 1:18:34 2 Jacquelyne Gallegos Albuquerque NM 23 1:20:01 3 Suzy Schumacher Phoenix AZ 37 1:21:40 4 Carre Joyce Salt Lake City UT 25 1:21:56 5 Nadya Bishton Glendale 16 1:23:46 6 Beth Ellickson Glendale 40 1:23:54 7 Tara Erdmann Tucson 17 1:24:15 8 Maureen Conley Ballwin MO 23 1:24:33 9 Katie Ellis Phoenix 21 1:24:33 10 Jocelyn Rood Rocky River OH 29 1:25:12 11 Kerin Maganzini New York NY 28 1:25:53 12 Beth Hoge Bismarck ND 25 1:26:06 13 Nastia Bishton Glendale 16 1:26:16 14 Laura Chappell Phoenix 28 1:26:20 15 Taylor Reak* Tempe 17 1:26:25 16 Sarah Walker Greeley CO 26 1:26:34 17 Heather Haviland Waukesha WI 33 1:26:49 18 Emilie Isaacs Phoenix 27 1:26:50 19 Stephanie Mundt Urbandale IA 16 1:27:46 20 Randi Simon Prescott Valley 32 1:27:47 21 Kate Maurer Phoenix 34 1:28:15 22 Sarah Gonzales Albuquerque NM 25 1:28:56 23 Cara Van Eck Phoenix 26 1:29:06 24 Zetta Armbruster Chandler 42 1:29:07 25 Elizabeth Attig Naperville IL 28 1:29:22 26 Michele Meraz Scottsdale 28 1:29:22 27 Alison Burpee Seattle WA 28 1:29:27 28 Kelly Roliardi Chicago IL 29 1:29:40 29 Jennifer Yohn Boulder CO 36 1:29:51 30 Rachel Smith Phoenix 27 1:30:07 31 Tracy Malone Phoenix 42 1:30:08 32 Julie Luft Tempe 44 1:30:10 33 Michaela Skelly-Lankford Glendale 43 1:30:19 34 Rachel Bennion Harrisville UT 26 1:30:23 35 Lisa Rainsberger Colorado Springs CO 45 1:30:41 36 Suzy Walsh Medford MA 34 1:30:41 37 Regina Romero Reno NV 40 1:31:02 38 Sue Martineau Sparks NV 41 1:31:02 39 Erin Lostracco Phoenix 16 1:31:15 40 Elizabeth Reinhart Pittsburgh PA 27 1:31:21 41 Jean Lampert Indianapolis IN 48 1:31:28 42 Maggie Conley Ballwin MO 23 1:31:39 43 Laura Nichols Gilbert 27 1:31:50 44 Erika Washburn Seattle WA 33 1:31:52 45 Michelle Ulrich San Diego CA 26 1:31:59 46 Darcie Murphy Logan UT 26 1:32:02 47 Erica Marrari College Park MD 25 1:32:09 48 Karen Kochel Phoenix 25 1:32:13 49 Sarah Penney Paradise Valley 16 1:32:30 50 Kelly Bassett Broomfield CO 23 1:32:37

Women’s age group top 3

F 12-14

Place Name Home Age Time

1 Breanna Cobler Holladay UT 14 1:36:35 2 Alison Connell Phoenix 14 1:38:12 3 Ontario Kabobel Scottsdale 13 1:50:26

F 15-17

1 Nadya Bishton Glendale 16 1:23:46 2 Tara Erdmann Tucson 17 1:24:15 3 Nastia Bishton Glendale 16 1:26:16

F 18-24

1 Jacquelyne Gallegos Albuquerque NM 23 1:20:01 2 Maureen Conley Ballwin MO 23 1:24:33 3 Katie Ellis Phoenix 21 1:24:33

F 25-29

1 Carre Joyce Salt Lake City UT 25 1:21:56 2 Jocelyn Rood Rocky River OH 29 1:25:12 3 Kerin Maganzini New York NY 28 1:25:53

F 30-34

1 Heather Haviland Waukesha WI 33 1:26:49 2 Randi Simon Prescott Valley 32 1:27:47 3 Kate Maurer Phoenix 34 1:28:15

F 35-39

1 Liz Wilson Eugene OR 38 1:18:34 2 Suzy Schumacher Phoenix 37 1:21:40 3 Jennifer Yohn Boulder CO 36 1:29:51

F 40-44

1 Beth Ellickson Glendale 40 1:23:54 2 Zetta Armbruster Chandler 42 1:29:07 3 Tracy Malone Phoenix 42 1:30:08

F 45-49

1 Lisa Rainsberger Colorado Springs CO 45 1:30:41 2 Jean Lampert Indianapolis IN 48 1:31:28 3 Barb Murray Phoenix 45 1:35:07

F 50-54

1 Connie Demercurio Windsor CO 50 1:36:53 2 Janet Gensler New River 53 1:37:11 3 Maria Anderson Tampa FL 52 1:38:21

F 55-59

1 Sue Humphries Sedona 57 1:40:30 2 Susan Love Carmel CA 58 1:44:20 3 Karen Bowler* Houston TX 57 1:46:34

F 60-64

1 Carol Hansen Croton On Hudson NY 61 1:43:41 2 Elisabeth Kandel Lafayette CO 64 1:53:06 3 Shirley Weaver Great Falls MT 64 1:55:34

F 65-69

1 Freida Reutter* Parker 67 2:17:06 2 Joan Forman Destin FL 65 2:17:45 3 Sheila Isaacs Shoreham NY 69 2:27:29

F 70-74

1 Kay Martin Phoenix 70 2:37:08

  • Discuss

Attorney General Forum - Question 1

Attorney General candidates Republican Mark Brnovich and Democrat Felecia Rotellini debate at ...

Facebook

EastValleyTribune.com on Facebook

Twitter

EastValleyTribune.com on Twitter

Google+

EastValleyTribune.com on Google+

RSS

Subscribe to EastValleyTribune.com via RSS

RSS Feeds

Spacer4px
Your Az Jobs